Strona główna Dom i ogród Jak urządzić wygodną kuchnię?

Jak urządzić wygodną kuchnię?

0
Jak urządzić wygodną kuchnię?

Kuchnia to miejsce, w którym codziennie spędzamy sporo czasu. Powinna być zatem nie tylko ładna, ale także praktycznie urządzona. O czym trzeba pamiętać zaczynając urządzanie kuchni?

Wygodny rozkład mebli kuchennych

Urządzanie kuchni wbrew pozorom nie jest tak skomplikowane, na jakie może wyglądać. Wystarczy zapamiętać kilka ważnych zasad, by zaprojektować praktyczną przestrzeń kuchenną i to samodzielnie.

Pierwszym punktem przy tworzeniu praktycznej kuchni jest zaplanowanie układu mebli. Ważna jest ich liczba, rozmiar i ustawienie. Na początek najlepiej zaplanować umiejscowienie najważniejszych elementów, czyli sprzętu: lodówki, piekarnika, kuchenki i okapu oraz zlewozmywaka i zmywarki. Przyjęło się, że ich ułożenie powinno być dopasowane do kolejności przygotowywania jedzenia. Według tej zasady najlepiej z brzegu kuchni ustawić lodówkę, tuż obok zlewozmywak, a w dalszej części kuchenkę oraz piekarnik. Każdy ten element musi być w zasięgu ręki, przy takim ustawieniu poruszanie się po kuchni będzie prostsze, a gotowanie dużo przyjemniejsze.

Wystarczająca ilość przestrzeni do przechowywania

Kolejną ważną kwestią jest ilość przestrzeni przeznaczonej do przechowywania wszystkich akcesoriów kuchennych, produktów spożywczych i przede wszystkim naczyń.

Kuchenne półki muszą być przystosowane do domowników, ilości wymienionych wyżej rzeczy a także trybu życia tych, którzy korzystają z kuchni. Klasyczne szafki kuchenne na pewno będą doskonałym sposobem na przechowywanie większych zapasów oraz przeróżnych przetworów, z powodzeniem zastąpią spiżarnię. Głębokie szuflady to opcja dla osób, które cenią sobie wygodę, a umiejętnie zagospodarowane pozwalają na doskonałą segregację np. przypraw, sztućców a nawet herbat i ułatwiają utrzymanie porządku. W obu tych opcjach organizacja jest znacznie łatwiejsza z wykorzystaniem wszelkich organizerów i pojemników do przechowywania. Witrynki wspaniale wyglądają, zwłaszcza z ustawioną wewnątrz kolorową porcelaną bądź eleganckim szkłem, jednak są dużo bardziej wymagające, jeśli chodzi o utrzymanie porządku. Szafki narożne oszczędzają sporo miejsca, ale wygodne korzystanie z nich zazwyczaj oznacza konieczność instalacji specjalnego systemu obrotowego ułatwiającego sięgnięcie w głąb szafki.

Niezbędne akcesoria kuchenne

Ostatnią, ale równie istotną rzeczą jest wyposażenie kuchni, którym zapełnia się szafki i które będzie ułatwieniem codziennych czynności. Podstawa to ostre noże, deski do krojenia, wygodne garnki i patelnie dopasowane do rodzaju kuchenki, a także mnóstwo mniej oczywistych gadżetów, jak np. duże misy, naczynia do serwowania, blachy do pieczenia, wyciskarki i obieraki, sitka i cedzaki oraz różne łopatki przeznaczone do gotowania. Te ostatnie powinny być dopasowane do rodzaju kupionych garnków, zupełnie inne nadają się do tych z metalu, a inne do takich z powłoką ceramiczną czy teflonową.