Kuchnia to najistotniejsza część domu – zdecydowanie niejedna osoba się z tym zgodzi. W tym miejscu przyrządzamy posiłki dla rodziny, pijemy poranną kawę czy wertujemy prasę. Aby takim pomieszczeniem jednak była należy ją odpowiednio rozplanować. Projektowanie kuchni to nie tylko dobór frontów mebli kuchennych czy blatu. Warto bowiem wiedzieć, że liczy się funkcjonalność. Pomimo tego estetyka też jest ważna. To ona odpowiada za to, że nie tylko wygodnie spędzamy tam czas, ale również przyjemnie. To od niej zależy, czy przyjemnie i miło przebywamy w kuchni.

Jak dobierać meble kuchenne?

Przede wszystkim należy wiedzieć, że meble kuchenne można zakupić gotowe jako całościowy aneks w formie całościowego zestawu, złożyć z części składowych jakiejś sieciówki meblowej lub zlecić zaprojektowanie i zrealizowanie kuchni na wymiar.

Pierwsza opcja sprawdzi się najlepiej w przypadku kawalerek na wynajem. Przestrzeni roboczej jest bowiem niezwykle mało, a jakość pozostawia wiele do życzenia. Jedyne co w tym wypadku jest na plus to cena takiej zabudowy kuchennej i szybkość dostawy oraz realizacji.

Jeśli myślimy o kuchni prywatnej lepszym rozwiązaniem jest już druga opcja. Możemy tutaj swobodniej operować doborem szafek i kolorów czy rodzajów frontów. Ta opcja nadal jednakże nie jest bez wad. Musimy wybierać z podanych rozmiarów szafek, najczęściej więc zostaje niezagospodarowana przestrzeń w kuchni. Co w małej kuchni robi znaczną różnicę. Ponadto wybór szafek jest ograniczony, stąd też zazwyczaj kończy się na dobieraniu sprzętu pod szafki, zamiast szafek pod wyposażenie. To rodzi następne komplikacje. Jakość takiej zabudowy meblowej również jest na dość niskim poziomie. Jedyne co może działać na plus to cena. Choć i w tym wypadku warto się zastanowić, gdyż producentów zabudowy kuchennej na wymiar jest dużo, dlatego może się okazać, że dopłacając naprawdę niewiele uzyskamy wymarzoną kuchnię.

Dlaczego więc warto zdecydować się na kuchnię na wymiar?

Efektywne zagospodarowanie powierzchni w kuchni. Meble kuchenne są perfekcyjnie dostosowane do jej wielkości. Producent kuchni na wymiar dopasuje nam ją co do centymetra.
Pełna swoboda w ustawieniu wszystkich elementów. Możliwośćwybrania wielkości wszystkich zastosowanych szafek, szuflad czy półek. Jest wówczas możliwość wybrania ilości szafek, półek czy szuflad. Jeśli zostanie jakieś miejsce możemy dodać szafkę typu cargo lub wstawić tam półki.

Wykonanie zabudowy urządzeń AGD

Wybierając meble kuchenne na wymiar można bez problemu zabudować cały sprzęt AGD. Nie tylko jak zwykle lodówkę, pralkę czy zmywarkę. Można stworzyć specjalną szafkę z harmonijkowymi drzwiami, w której będziemy przechowywali ekspres i cały kawowy zestaw. Takich opcji jest wiele więcej. Design tych urządzeń często zakłóca spójność estetyczną kuchni. Umieszczając je wszystkie w zabudowie kuchennej zyskujemy lekkość, czystość linii i ujmujący minimalizm pomieszczenia. Poza tym, czym więcej schowanego sprzętu, tym mniej zmagań z kurzem, który na nich osiada.

Wysoka jakość i bezawaryjność

Meble na wymiar cieszą się dobrą sławą. Nie bez powodu. Gdy producent wykonuje nam meble kuchenne na wymiar bierze pod uwagę nie tylko wielkość powierzchni, ale przede wszystkim zastosowanie i celowość konkretnych szafek czy szuflad. Decyduje się wówczas między innymi o największym dopuszczalnym obciążeniu danej szuflady, od tego później zależą zastosowane prowadnice, a w efekcie ich wytrzymałość i właśnie bezawaryjność.

Meble kuchenne na wymiar to estetyka na miarę naszych wymagań. Nie ma znaczenia czy podoba nam się styl industrialny, loftowy, skandynawski, rustykalny czy może jakiś oryginalny i niepowtarzalny, dobrany pod nas. Kuchnia na wymiar daje nam możliwości doboru wszystkiego. Dobór frontów i korpusów jest standardowy. Na dodatek jednak możemy wybrać szerszy blat, co pozwala nam uzyskać głębszą powierzchnię użytkową. Możemy takie meble do kuchni dobrać idealnie pod kolor mieszkania, drzwi, podłogi, czego tylko się zapragnie. Można stworzyć spójność całego domu czy mieszkania.

Z jakich materiałów meble kuchenne?

Pod uwagę brane są nie tylko kolory, ale i materiał. Można wybrać meble do kuchni z drewna, lub z tańszej płyty MDF. Decyduje się o wykończeniu: w połysku czy w macie. Dobiera się materiał blatu kuchennego. Drewno, płyta, a może granit czy marmur. W kuchniach w stylu rystykalnym na wymiar blat wykonuje się często z małych płytek ceramicznych.
I na koniec -kuchnia na wymiar to możliwość stworzenia autorskiej, niepowtarzalnej kuchni.

Ile kosztuje kuchnia na wymiar?

Na koszt kuchni na wymiar wpływa wiele czynników, jak jakość materiałów, z których wykonane są korpusy, fronty czy blaty. Znaczenie ma także rodzaj pokrycia powierzchni. Aby kuchnia przetrwała lata, warto zdecydować się na wytrzymałe materiały. Przede wszystkim nie ma co oszczędzać na mechanizmach kuchennych, takich jak prowadnice czy zawiasy. Blat roboczy jest najbardziej eksploatowaną częścią zabudowy kuchennej, tu też warto postawić na jakość. Następnie liczą się korpusy – to one dźwigają cały ciężar mebli kuchennych. Na samym końcu są zaś fronty. Wiadomo, że nie warto decydować się na najtańsze. Nikt nie chce, aby po kilku latach okleina zaczęła odchodzić. To jest jednak ten element, który spokojnie można wybrać ze średniej półki cenowej, bez większego ubytku na jakości. To też jest coś co daje nam kuchnia na wymiar zamówiona od producenta. Możemy manipulować kosztami. Do nas należy wybór za co chcemy zapłacić więcej, a za co mniej.

Usługi z zakresu projektowania wnętrz

Jeśli decyzja padła na meble kuchenne na wymiar, trzeba zacząć od projektu. Po pierwsze pojawia się dygresja czy zlecić czy zrobić samemu. Jeśli mamy zmysł estetyczny i gotowość poświęcenia czasu, by przyswoić najważniejsze zasady ergonomii, to możemy się sami podjąć takiego projektu. W internecie jest wiele bezpłatnych programów, które bez problemu przeprowadzą nas przez ten proces. Jednak te proste w większości mają sporo ograniczeń. zlecenie projektu na pewno jest łatwiejsze, a przede wszystkim mamy pewność o profesjonalności. Taki projekt jest dokładniejszy, idealnie odwzorowuję naszą kuchnię. Profesjonalny architekt czy projektant weźmie pod uwagę nie tylko nasze wyobrażenie estetyczne, ale również funkcjonalność czy metodykę meblową. Często może doradzić rozwiązania, na które laik by nie wpadł.

Jak znaleźć firmę do projektowania kuchni?

Jak obliczyć metr bieżący mebli kuchennych?Jeśli oddelegować projekt kuchni na wymiar to komu? Czym różni się architekt wnętrz, projektant, a dekorator. To co od razu rzuca się w oczy, to cenowa różnica takich usług. Jednak przede wszystkim rozróżnia je zawartość i zakres. Architekt wnętrz to osoba po studiach, przedstawi nie tylko projekt wizualny, lecz zrobi również projekt wszystkich przyłączy. W zestawie znajdzie się projekt instalacji wodnej, elektrycznej czy gazowej. Projektant najpewniej nie zaprezentuje nam rozplanowania instalacji, jednak posiada on równie wielki zakres wiedzy jak chodzi o ergonomię przestrzeni. Dekorator odpowiada tylko za kwestię układu mebli jako zmieszczenia ich oraz za ich estetykę. Najlepiej jest więc zdecydować się przy projekcie zabudowy kuchennej na wymiar na współpracę z architektem bądź projektantem.

Często producent mebli kuchennych na wymiar oferuje nam usługi swoich ludzi w zakresie projektu. Często wówczas cena takiej usługi jest już wliczona w całkowity koszt. Warto się dowiedzieć jaki charakter wykształcenia ma wówczas taka osoba. Nie ma co się jednak od razu zniechęcać nawet jeśli nie posiada żadnych dyplomów. Najczęściej są to jednak osoby obyte z tym tematem przez choćby staż swojej pracy.

Zasady projektowania kuchni

Projektując samemu zabudowę kuchenną na wymiar lub korzystając z rad osób współpracujących z firmą wykonującą zabudowę kuchenną na wymiar warto zwrócić uwagę na kilka najważniejszych aspektów.

Jak usytuowana jest kuchnia na tle całego mieszkania?

Biorąc pod uwagę, że planowana jest kuchnia na wymiar w domu, który dopiero będziemy stawiać, lub w mieszkaniu, które jest do całkowitej przeróbki włącznie z wszelkimi instalacjami -warto wybrać jej rozmieszczenie. Biorąc pod uwagę kierunki świata kuchnię najlepiej ustawić od strony północnej, północno-wschodniej lub północno-zachodniej. Lokacja kuchni blisko wejścia do domu, zmniejsza trasę jaką trzeba będzie pokonywać z zakupami. Okno zaś wychodzące na stronę wschodnią sprawi, że przy rannej herbacie powita nas słońce.

Rozmiar kuchni

Jeśli zabudowa meblowa na wymiar to mała czy duża? Wszystko zależy od tego jak będzie się z niej korzystać. Jeśli obok znajduje się przestronna jadalnia, to sama powierzchnia kuchni nie musi być największa. Co innego gdy w kuchni planujemy umieścić stół. Wtedy pojawia się pytanie -jak duży. Czyli jak wielka jest rodzina i ile osób takowa kuchnia musi pomieścić. Pytanie czy dom ma spiżarnię, a jeśli to mieszkanie czy jest piwnica. Czy kuchnia ma być reprezentacyjnym pomieszczeniem w domu, czy tylko miejscem do gotowania.

Strefy robocze w kuchni

Wyróżnia się 5 stref: strefa zapasów (głównie lodówka), strefa przechowywania (szafki na naczynia), strefa mokra (zlew, zmywarka i kosz na odpady), strefa przygotowywania posiłków (przestrzeń robocza na blacie, ewentualnie wyspa) i strefa gotowania (kuchenka i piekarnik). Zasada ergonomii radzi zachowanie podanej kolejności stref, względem ruchów wskazówek (dla osób praworęcznych): produkty spożywcze -naczynia, drobne AGD -mycie, sprzątanie -gotowanie pieczenie.

Układy kuchenne

Warto przyjrzeć się również najpopularniejszym układom kuchennym. Do najczęstszych należą: kuchnia jednorzędowa lub dwurzędowa, oraz te w kształcie liter: L, G lub U.

Kilka słów na koniec

Warto więc decydując się na meble na wymiar zwrócić uwagę na wiele aspektów. Jest to oczywiście więcej pracy, ale są to przede wszystkim dużo większe możliwości. Wybór producentów kuchni jest obecnie bardzo duży, spokojnie więc można spotkać kogoś kto wykona nam meble kuchenne na wymiar w zadowalającej cenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj