Jakie wybrać ubezpieczenie narciarskie?

Zbliżająca się zima sprawia, że wiele osób już planuje wyjazdy w góry i w myślach szusuje już po polskich i zagranicznych stokach. O konieczności dodatkowego ubezpieczenia przypominają wszystkie towarzystwa, ale w dalszym ciągu zdarzają się narciarze, którzy nie zabezpieczają siebie, sprzętu, bagażu w czasie białego szaleństwa. Trzeba przecież pamiętać, że to jeden ze sportów, który jest obarczony dość dużym ryzykiem, a koszty leczenia w przypadku kontuzji, złamania czy urazu mogą być dość wysokie. Dodatkowo na przykład nasi południowi sąsiedzi wymagają opłacenia transportu medycznego, więc specjalistyczne ubezpieczenie turystyczne staje się po prostu racjonalną koniecznością.

Kiedy można liczyć na pokrycie kosztów leczenia?

Wykupując ubezpieczenie Europa, oczywiście należy zwrócić uwagę na jego zakres, sumę oraz ochronę – bagażu czy sprzętu sportowego. Dobra polisa to przede wszystkim pomoc i dodatkowe świadczenia w razie nieprzyjemnej sytuacji na stoku. I choć wiele osób podkreśla, że przecież mają możliwość wyrobienia darmowej karty EKUZ, która uprawnia do korzystania z pomocy medycznej w krajach Unii Europejskiej i EFTA, to jednak na darmową pomoc w każdym wypadku nie można liczyć. Warto więc przeczytać, w jakim kraju będziemy w razie wypadku ponosić całkowitą lub też częściową odpłatność.  I właśnie w takich sytuacjach ma chronić polisa narciarska. W tym wypadku w ogólnych warunkach ubezpieczenia należy sprawdzić, jakiej pomocy i w jakiej wysokości możemy się spodziewać.

Jak działa Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego?

Karta EKUZ obejmuje tylko podstawowe usługi medyczne. Tym samym narciarze nie mogą liczyć na darmową pomoc ratownictwa górskiego, transport śmigłowcem czy zwiezienie z góry po wypadku. Za te usługi trzeba będzie zapłacić z własnej kieszeni. I to argument, by wykupić ubezpieczenie narciarskie. To oferta skrojona na miarę potrzeb miłośników białego szaleństwa, ale warto dokładnie sprawdzić, jakie opcje są na rynku, co oferują towarzystwa, przejrzeć porównywarki i rankingi. Różna możne być suma ubezpieczenia, jego zakres czy też wyłączenia.

Ważny aspekt – ubezpieczenie bagażu i sprzętu

Jeśli nie masz czasu, kup ubezpieczenie narciarskie online. To bardzo wygodna opcja, która daje ci dostęp do różnych ofert i wybranie tej skrojonej na miarę twoich potrzeb. Na przykład wyjeżdżając na narty w Polsce, można wybrać mniejszy zakres ubezpieczenia i tańszą polisę, ponieważ nie musimy się przejmować ewentualnymi kosztami transportu do kraju. Gdy jedziemy do innych europejskich krajów, warto zdecydować się na droższą opcję. Poza tym oceń swoje możliwości. Z praktyki można ocenić, że początkujący narciarze są bardziej narażeni na wypadki, ale to nie jest standard, więc zaawansowani miłośnicy białego szaleństwa też powinni chronić swoje zdrowie i życie. Ubezpiecz również sprzęt narciarski – nie jest tani, więc w przypadku kradzieży będziesz mógł liczyć na odszkodowanie. Jeśli wypożyczasz narty, zapytaj, czy są one ubezpieczone.