Strona główna Pozostałe Elektrozawór pneumatyczny – jak działa?

Elektrozawór pneumatyczny – jak działa?

0
Elektrozawór pneumatyczny – jak działa?

Nie trudno ukryć, że bez zaworów silniki pneumatyczne są po prostu nieużyteczne. Elektrozawór do powietrza wraz z zaworami mini to kluczowe elementy, które pozwalają na sterowanie mini. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź jak one działają oraz jaki elektrozawór do powietrza wybrać, aby działał jak najlepiej.

Czym jest elektrozawór pneumatyczny?

Powyżej wspomniane elementy są kluczowe dla działania układu pneumatyki. Oprócz nich koniecznym elementem, aby wspomniany wcześniej układ działał, jest zawór ręczny. Niemniej jednak elektrozawory są montowane we wszelkich maszynach i urządzeniach, które posiadają napęd pneumatyczny. Elektrozawór do powietrza występuje w dwóch wersjach, mianowicie:

1. Sterowany bezpośrednio – w takim wypadku suwak zaworu w sposób bezpośredni jest podłączony z linorem cewki, a opory ruchów tego suwaka wymagają bardzo dużej siły, aby go w ogóle przesunąć. Wszystko to wiąże się z koniecznością wyboru cewki, która będzie miała dużo mocy.

2. Sterowanie pośrednie – tutaj proces jest nieco bardziej skomplikowany. Tak jak w przypadku elektrozaworu sterowanego bezpośrednio, opory ruchu suwaka również potrzebują dużej siły, aby go przesunąć i tu także należy użyć cewki o dużej mocy. Niemniej jednak można rozwiązać ten problem za pomocą zaworu pilota, który z kolei sterowany jest elektromagnesem bezpośrednio. Gdy pilot się otworzy ciśnienie powietrza działa na powierzchnię suwaka w taki sposób, że powoduje jego przesunięcie. Reasumując pilot wraz ze wzmacniaczem zmniejszają wymaganą dużą moc cewki, ponadto zwiększają dynamikę i szybkość przesterowania owego elektrozaworu.

Które rozwiązanie jest lepsze? Tak naprawdę i sterowanie bezpośrednie i sterowanie pośrednie ma swoje plusy i minusy. Największą rzeczą, która różnie oba te sposoby jest fakt, że zawory, które są sterowane bezpośrednio mogą pracować już od ciśnienia 0 bar. Zawory sterowane pośrednio mogą pracować dopiero gdy ciśnienie początkowe osiągnie 1,5 bar.

Elektrozawór do powietrza – jak działa

Do grupy zaworów, które sterują kierunkiem przepływu sprężonego powietrza zaliczają się elektrozawory. Ich zadanie polega na tym, ze przyłączają progi przepływu, oczywiście za pomocą suwaka, w taki sposób, aby można było sterować wysuwaniem oraz chowaniem tłoczyska siłownika. Jak odbywa się to sterowanie? Oczywiście, że za pomocą sygnału elektrycznego, które z kolei odbywa się za pośrednictwem elektromagnesu. Odmiany elektrozaworów to między innymi elektrozawory bistabilne, monostabilne, monostabilne z powrotem sprężyną oraz elektrozawory z powrotem pneumatycznym.