Strona główna Pozostałe Dlaczego warto skorzystać z leczenia prywatnego?

Dlaczego warto skorzystać z leczenia prywatnego?

0
Dlaczego warto skorzystać z leczenia prywatnego?

Leczenie prywatne permanentnie staje się coraz bardziej popularne. Powodów takiego stanu rzeczy należy dopatrywać się w zwiększających się kolejkach do lekarzy specjalistów, zmniejszeniu kwot przeznaczonych na leczenie w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, jak również braku elastyczności państwowych placówek zdrowia. Jakie są najważniejsze zalety i wady leczenia prywatnego? Których specjalistów jest najmniej w naszym kraju?

Czas oczekiwania na wizytę u lekarza

Dane z raportu Fundacji Watch Health Care oraz firmy MAHTA pokazują, że aby skorzystać z usług wybranego specjalisty Polacy muszą czekać średnio aż 4 miesiące. To o z górą dwa tygodnie więcej, niż w 2018 roku. Najdłużej wypatrujemy na poradę od endokrynologa – do dwóch lat. Niewiele lepiej wygląda to w przypadku kardiologa dziecięcego (12 miesięcy) i ortodonty (10 miesięcy). Kolejnym kłopotliwym elementem w procesie leczenia są badanie diagnostyczne. Tu szacunkowy czas oczekiwania wynosi około 12 tygodni. Przeprowadzenie artroskopii stawu biodrowego to działanie, na które trzeba założyć ponad dwa lata. Niemal cały rok trwa oczekiwanie na sigmoidoskopię, czyli badanie endoskopowe jelita grubego, a niewiele powyżej pół roku na badanie bezdechu śródsennego.

Długi czas oczekiwania na specjalistyczne badania diagnostyczne w rzeczowy sposób wpływa na niższą efektywność cyklu dalszego leczenia. Alarmujący jest także fakt utrudnionego dostępu do wiedzy na temat przyczyn złego stanu zdrowia, co może być powodem pogłębienia się schorzenia. Warto uzmysłowić sobie także, że wstępna diagnoza to tylko początek, co potwierdza specjalista ds. badań rynku polskiego. Niejednokrotnie okazuje się, że w w kolejnym etapie leczenia niezbędna jest wizyta u następnego specjalisty, gdzie znowu wizyta odbędzie się za kilka miesięcy. W przypadku leczenia państwowego od momentu pierwszej wizyty, aż do dnia przebycia kończącego badania może minąć nawet ponad rok. Wszystkie te kłopoty z powodzeniem może zniwelować leczenie prywatne.

Zalety i wady leczenia prywatnego

Krótszy okres oczekiwania na badania i diagnozę to kluczowa zaleta z leczenia prywatnego. O ile w państwowych placówkach medycznych kolejki sięgają długich miesięcy, o tyle u prywatnego lekarza to ledwie kilka tygodni, a czasami można się umówić z dnia na dzień. Daje to szansę na efektywne leczenie i diametralnie zwiększa nadzieję na powrót do zdrowia. Kolejne zalety leczenia prywatnego to:

  • Elastyczność przyjęć – lekarze prywatni dostosowują swój grafik do potrzeb pacjentów. Nie ma problemu z wizytami po godzinach pracy.
  • Możliwość wybrania konkretnej instytucji i lekarza – to my wybieramy komu zaufamy. Możemy w ten sposób uchronić się od kontaktu ze specjalistą, który nie nie ma dobrej opinii w środowisku. Dodatkowo z uwagi na ograniczone środki NFZ, w placówkach państwowych udział pracowników z przestarzałą wiedzą medyczną jest nadal bardzo wysoki. Prywatne organizacje mogą pozwolić sobie na zatrudnienie wysoko wykwalifikowanych specjalistów i ciągłe ich doszkalanie. Pomocny w doborze danego eksperta jest portal Portal dla lekarzy i pacjentów , który nie tylko pozwala zapoznać się z informacjami medycznymi i innowacyjnymi technikami leczenia, lecz również pomaga w znalezieniu właściwego profesjonalisty.
  • Sprzęt medyczny – placówki prywatne dbając o jakość usług zmuszone są do ciągłej wymiany maszyn medycznych na nowoczesne. Oddziałuje to na jakość obsługi i pewność wyników badań. Na dodatek niektóre procedury, które posiadają reputację nieprzyjemnych, dzięki innowacjom dostępnym w prywatnych instytucjach, można przeprowadzić praktycznie bezboleśnie.
  • Komfort wizyty – zasadniczo różni się także sama wizyta. W przypadku leczenia państwowego, mimo zaplanowanego przyjęcia, kolejka przed gabinetem bywa bardzo długa. Ponad to korytarze przychodni i szpitali, jak i towarzyszące im uzbrojenie, lata świetnością mają często za sobą. Placówki prywatne to w znacznym stopniu nowe jednostki, remontowane na bieżąco, dostosowane dla osób z niepełnosprawnościami.
  • Skierowanie – decydując się na prywatną opiekę zdrowotną, nie jest wymagane posiadanie skierowania od doktora POZ czy innego lekarza specjalisty. Dodatkowo większość badań, takich jak EKG, USG czy tomograf komputerowy możemy wykonać bez skierowania, co znacząco skraca czas całego procesu leczenia.
  • Opcja wykupienia abonamentu – wielu pracodawców wykupuje pakiety medyczne, które umożliwiają elitarne leczenie swoich pracownikom wraz z rodzinami.

Wybór prywatnej opieki zdrowotnej z koniecznością zapłaty za każdą usługę. Za badanie trzeba zapłacić od stu do nawet trzystu złotych. Również dodatkowe badania laboratoryjne oraz wizyty u kolejnych specjalistów wymagają dodatkowych nakładów pieniężnych. W sytuacji skomplikowanego leczenia, zakończonego operacją i hospitalizacją, łączne zasoby pieniężne, jakie należy przeznaczyć na badania są znaczące. Czasami jednak, gdy jedyną opcją na zachowanie szans na wyzdrowienie pozostaje zapłata, leczenie prywatne pozostaje ostatnim ratunkiem.

Jakich specjalistów brakuje w Polsce?

Wybór prywatnego leczenia jest silnie skorelowany z czasem oczekiwania na wizytę u specjalisty przyjmującego w ramach NFZ. Jak pokazują dane firmy Manpower, która badała braki w polskich placówkach medycznych, w Polsce najbardziej brakuje pediatrów, lekarzy chorób wewnętrznych i anestezjologów. Na samym szczycie znajdują się także specjaliści od chorób płuc, neurolodzy oraz ginekolodzy. Obecnie Polska ma jedną z najniższych w Europie wartości wskaźnika liczby lekarzy przypadających na 1000 mieszkańców. Ta tendencja ma się jeszcze pogłębiać w kolejnych latach z uwagi na zwiększającą się lukę pokoleniową. Ponad połowa lekarzy, którzy aktualnie świadczą swoje usługi w Polsce, to osoby starsze.

Jeszcze gorzej wygląda sytuacja w mniejszych miejscowościach, gdzie wszechstronni i młodzi specjaliści nie chcą się osiedlać. Podstawowym powodem takiej sytuacji są zarobki lekarzy, które poza granicami kraju kształtują się na bezwzględnie wyższym poziomie. To właśnie migracja zarobkowa wpływa na wydłużony czas na wizytę u lekarza specjalisty, a jednym z podstawowych narzędzi przyciągania młodych i pełnych zapału lekarzy są właśnie prywatne usługi medyczne. Poszukiwanie specjalistów warto rozpocząć na portalu Bliski Lekarz, który prowadzony jest przez fachowców z dziedziny lekarskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj