Przepiękne górskie krajobrazy, interesujące miejsca do zwiedzania, mnóstwo atrakcji dla najmłodszych turystów – istnieje naprawdę wiele powodów, by odwiedzić Szczyrk. Noclegi w tej beskidzkiej miejscowości to doskonały pomysł zarówno na krótki urlop, jak i na dłuższe wakacje. Apartamenty Szczyrk i pobyt w tym mieście zadowolą każdego!

Szczyrk – apartamenty w górach, sercu Beskidu

Trudno jednoznacznie określić, kiedy na terenie dzisiejszego Szczyrku zaczęło rozwijać się osadnictwo. Wiadomo, że pierwsi przybysze pochodzili z całej Europy – z Czech, Słowacji, Węgier, Niemiec i Austrii. Pracowali na roli, wypasali owce i zajmowali się hodowlą bydła.

Rozwój Szczyrku jako miejscowości turystycznej nastąpił w dwudziestoleciu międzywojennym. Do momentu wybuchu II wojny światowej funkcjonowało tam kilka pensjonatów i schronisko na Skrzycznem.

Kolejny etap rozwoju Szczyrku jako kurortu górskiego przypadł na lata 70. XX wieku, kiedy otrzymał prawa miejskie. Obecnie jest to jedna z najpopularniejszych miejscowości Beskidu Śląskiego – noclegi w górach w tej okolicy to gwarancja udanego wypoczynku dla każdego!

Noclegi Szczyrk – apartamenty dla aktywnych

Apartamenty Szczyrk na wynajem to bardzo interesująca opcja urlopu dla osób aktywnych, lubiących długie górskie wędrówki. W bezpośredniej okolicy miasteczka przebiega kilka tras turystycznych o różnej długości i stopniu zaawansowania. Na trzy sposoby można dostać się na Skrzyczne – mierzący 1257 metrów n.p.m. szczyt górujący nad Szczyrkiem. Można tam wjechać kolejką gondolową, wejść dość prostym, przystępnym niebieskim szlakiem albo zdecydować się na szlak zielony – trudniejszy, bardziej wymagający, ale za to obfitujący w zapierające dech w piersiach górskie widoki.

Drugim najpopularniejszym wzniesieniem w Szczyrku jest Klimczok (1117 metrów n.p.m.). Z samego centrum miasteczka prowadzi na niego niebieski szlak. Wejście na szczyt zajmuje około dwóch godzin, a po drodze mija się m.in. przełęcz Siodło, gdzie funkcjonuje wyciąg narciarski.

Po górskich wędrówkach dobrze jest oczywiście wypocząć w komfortowych warunkach – apartamenty Szczyrk, takie jak Szczyrk Kalinowa, spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających turystów.

Szczyrk noclegi – bon turystyczny dla rodzin z dziećmi

Rodziny z dziećmi również chętnie odwiedzają Szczyrk – noclegi w tym mieście to dobry pomysł na wspólne spędzenie czasu. Latem odpowiedni dla dzieci będzie np. spacer deptakiem nad Żylicą. Po drodze można obejrzeć skocznię Skalite, amfiteatr, Centralny Ośrodek Sportu, a na najmłodszych na deptaku czekają trampolina, gokarty, punkty gastronomiczne z lodami, watą cukrową itp. W Centralnym Ośrodku Sportu skorzystać można z basenu. Znajduje się tam także płytki tor idealny dla dzieci. Jeśli pogoda sprzyja, można wypożyczyć rowery, kaski i ochraniacze, a następnie udać się na wycieczkę rowerową po okolicy.

Z kolei zimą apartamenty Szczyrk są dobrym pomysłem na ferie w górach – w mieście znajduje się sporo szkółek narciarskich, a także wypożyczalni sprzętu i tras narciarskich dostosowanych do najmłodszych turystów. Warto pamiętać, że ważność bonu turystycznego dla rodzin z dziećmi została wydłużona do marca 2023 r. Nie przegap więc szansy na jeszcze tańsze noclegi w Szczyrku!

Szczyrk apartamenty – spokojny wypoczynek dla seniorów

A dlaczego seniorzy chętnie wybierają na miejsce wypoczynku właśnie Szczyrk? Tanie noclegi to tylko jeden z argumentów – drugim jest bez wątpienia wiele ciekawych miejsc do zwiedzenia. Sporym zainteresowaniem wśród osób starszych cieszą się zwłaszcza sakralne zabytki Szczyrku. Jednym z najbardziej znanych jest tzw. sanktuarium na Górce, czyli kościół Matki Boskiej Królowej Polski, zlokalizowany na południowym stoku Magury. Według wierzeń w 1894 r. pewnej dziewczynce kilkukrotnie ukazywała się tam Matka Boska. Gdy wieść o tym się rozniosła, na tzw. Górkę zaczęli przybywać pielgrzymi, więc wybudowano tam najpierw drewnianą kaplicę, a w 1912 r. – kościół z kamienia.

Inny ważny zabytek Szczyrku to kościół pod wezwaniem św. Jakuba – znajduje się przy ul. Beskidzkiej, blisko centrum miasta. Został zbudowany w latach 1797-1800, jego wnętrze ma charakter późnobarokowy, a wyposażenie pochodzi z klasztoru norbertynów z Nowego Sącza. Zabytkami są trzy ołtarze, kamienna chrzcielnica oraz kamienne kropielnice z początku XIX wieku.

Osoby mające noclegi w Szczyrku mogą też zobaczyć pochodzący z 1730 r. krzyż misyjny – symbol pobytu w tym regionie misjonarzy jezuickich. Przy drogach i szlakach turystycznych zlokalizowane są charakterystyczne murowane XIX-wieczne kapliczki oraz figury świętych.

Jak widać, coś dla siebie znajdzie w tym miejscu każdy. Warto więc odwiedzić to wspaniałe miasteczko i poznać bliżej wszystkie zakątki, jakie oferuje Szczyrk. Noclegi w górach to niezapomniana frajda!