Każdy z nas zna hasło agroturystyka. Spędzanie wakacji na wsi znamy od setek lat, a w ostatnich latach staje się ono coraz popularniejsze. Nie tylko jako forma wypoczynku, ale jako coraz ważniejszy segment branży turystycznej. Branży, która jest jednym z ważniejszych elementów naszej gospodarki.

Co ciekawe w polskim prawie nie ma jasno określonej definicji agroturystyki. W aktach prawnych występują określenia tj. „wynajmowanie pokoi przez rolników” lub „świadczenie w gospodarstwach rolnych usług związanych z pobytem turystów”.

Tymczasem w wielu krajach Unii Europejskiej traktowana jest ona jako dziedzina rolnictwa. Przemiany rolnictwa w Europie Zachodniej powodują, że dla wielu gospodarstw taka formuła „rolnictwa” jest w zasadzie jedynym wyjściem – nie są one wstanie konkurować z rolnictwem wielkoobszarowym. W tym kontekście warto myśleć o tym również u nas, gdzie część gospodarstw nie ma perspektyw rozwoju w klasycznie rozumianym rolnictwie.

Agroturystyka może przyjmować bardzo szeroki zakres form działania. Może to być klasyczne gospodarstwo rolne, gdzie istnieje możliwość obserwowania oraz czynnego udziału w życiu wsi. Innym wariantem jest gospodarstwo położone na skraju wsi w luźnej zabudowie przyciąga ciszą i spokojem. Ośrodek agroturystyczny położony nad wodą kusi możliwością uprawiania sportów wodnych oraz wędkarstwa. Podobną formą jest wypoczynek połączony z jazdą konną czyli tzw. “wczasy w siodle”. Coraz częściej wybieramy wczasy dla rodzin z dziećmi które charakteryzują się wysokimi wymaganiami w stosunku do bezpieczeństwa przebywających, najmłodszych turystów oraz zapewnieniem im odpowiednich atrakcji. Takie gospodarstwa są też coraz częściej celem wypoczynku połączonego z edukacją ekologiczną, albo znanej każdemu z nas zielonej szkoły czy kolonii.

Mamy w Polsce olbrzymie możliwości i duże perspektywy rozwoju agroturystyki. Dysponujemy warunkami do rozwoju oferty i wiemy na czym zależy turystom. Warto więc zastanowić się nad tym czy to właśnie agroturystyka nie jest najlepszą perspektywą rozwojową dla Polskiej wsi.

Agroturystyka to nie tylko forma wypoczynku, ale też szansa dla wielu gospodarstw wiejskich na zrównoważony rozwój. Polska wieś ma ogromny potencjał, który może być wykorzystany w tej dynamicznie rozwijającej się branży. Z różnorodnością oferty, od tradycyjnych gospodarstw po ekologiczne ośrodki, mamy szansę przyciągnąć turystów z różnych grup wiekowych i zainteresowań. Dlatego warto inwestować w agroturystykę, dostosowując się do oczekiwań klientów i dbając o jakość usług. Zachęcamy do zapoznania się z naszym raportem na stronie: https://badanieturystyki.pl/ i do rozważenia agroturystyki jako perspektywy rozwojowej dla polskiej wsi.