Ekonomia jest ciągle bardzo popularnym kierunkiem studiów w Polsce. To może nieco dziwić, bo o pracę w tym zawodzie nie jest wcale łatwo, nawet swego czasu ukuło się powiedzenie, że uczelnie ekonomiczne „produkują” bezrobotnych. Ale czy ekonomista jest skazany na pracę w banku albo księgowości? Niekoniecznie. Sprawdzamy najpopularniejsze kierunki pracy zawodowej w naszym kraju po studiach ekonomicznych.

Praca w różnych sektorach

Studia ekonomiczne dają możliwość realizowania się zawodowo w wielu różnych profesjach. I nie mówimy tutaj wyłącznie o wszelkich odgałęzieniach księgowości. Cały sektor bankowy, skarbowy i giełdowy to przestrzeń pracy dla absolwentów ekonomii, podobnie zresztą jak branża marketingowa. Ten zawód wymaga jednak sporych umiejętności analitycznych, otwartości i bardzo dobrze wykształconej zdolności zapamiętywania. Sprawny ekonomista to także osoba odporna na stres, która potrafi organizować innym pracę i sprawdzi się jako kierownik dużego zespołu. Ale jakie zawody są w Polsce realne po studiach ekonomicznych? Podpowiadamy trzy najciekawsze.

Księgowy

To nie tylko człowiek zajmujący się rozliczaniem faktur. W dzisiejszych czasach to przede wszystkim doradca, który zawsze jest na bieżąco ze wszystkimi zmianami podatkowymi. Należy jednak pamiętać, że księgowy to osoba obarczona dużą odpowiedzialnością, a więc musi być również odporna na stres. Ta odporność jest jednak dobrze wynagradzana. Zarobki księgowych w Polsce często znacznie przekraczają średnią krajową.

Doradca inwestycyjny

Nie jest to popularna oferta pracy w naszym kraju, ale na pewno warta uwagi. Wymaga jednak sporej wiedzy na temat np. rynku papierów wartościowych czy makroekonomii. Studia ekonomiczne to jednak tutaj dopiero pierwszy krok – ta praca wymaga niemałych umiejętności interpersonalnych, ale także zdania egzaminu przed Komisją Nadzoru Finansowego.

Pośrednik nieruchomości

To dosyć nietypowy zawód dla absolwenta ekonomii, ale wbrew pozorom może to być atrakcyjny kierunek zawodowy. Aby zostać agentem nieruchomości, nie trzeba ukończyć specjalnych studiów czy uzyskać certyfikatów. Student ekonomii w czasie kilku lat edukacji nabywa jednak specyficznych umiejętności, które predysponują sporą go do pracy właśnie w nieruchomościach i szeroko pojętym handlu. Trzeba się jednak przygotować na codzienny kontakt z klientem, częste wyjazdy służbowe i sporą inwestycję czasu w tę pracę.