Strona główna Podróże Rezerwujesz nocleg na wakacje online? Sprawdź, na co zwrócić uwagę, aby nie dać się oszukać!

Rezerwujesz nocleg na wakacje online? Sprawdź, na co zwrócić uwagę, aby nie dać się oszukać!

0
Rezerwujesz nocleg na wakacje online? Sprawdź, na co zwrócić uwagę, aby nie dać się oszukać!

Początek lata to równocześnie start sezonu urlopowego – wielu z nas wyjeżdża wówczas na wymarzone wakacje, by choć przez kilka dni odpocząć od obowiązków i pracy. Jedną z możliwych metod planowania wczasów jest samodzielna rezerwacja noclegu online – szybka i wygodna. O czym jednak pamiętać, aby nie skończyła się np. kradzieżą pieniędzy z konta? Podpowiadamy!

Z tekstu dowiesz się:

  • jak sprawdzić wiarygodność strony do rezerwacji noclegu,
  • o czym pamiętać, by rezerwacja noclegów przez internet była bezpieczna,
  • co zrobić, gdy podczas rezerwacji noclegu przytrafi się nam np. kradzież danych z karty płatniczej.

Możliwości planowania wakacji jest sporo. Część turystów decyduje się na urlopy organizowane przez biura podróży, inni wolą wczasy na własną rękę. W tym drugim przypadku konieczna jest rezerwacja noclegów w wybranym pensjonacie czy hotelu – obecnie najczęściej robi się to przez internet. Dokonując tego typu rezerwacji, warto przestrzegać kilku zasad bezpieczeństwa.

Jak sprawdzić, czy strona do rezerwacji noclegów jest wiarygodna?

Rezerwacje noclegów online najlepiej wykonywać za pośrednictwem wiarygodnych stron internetowych – w naszym kraju dostępnych jest co najmniej kilka wyspecjalizowanych w tym serwisów. Są one znane i mają nie tylko ogólnopolski zasięg, ale też globalny. W odpowiednich zakładkach można znaleźć ich pełne dane kontaktowe, prowadzą aktywną działalność w mediach społecznościowych, a także można zweryfikować je w CEIDG na podstawie numerów NIP lub REGON.

Jeśli natrafimy na bardzo atrakcyjne oferty wakacyjnych noclegów za pośrednictwem nieznanego nam serwisu, warto zachować ostrożność – może okazać się, że nie jest to prawdziwa strona do rezerwacji noclegów, ale „strona-słup”, której celem jest wyłudzenie naszych danych. W takiej sytuacji warto poszukać informacji o danym serwisie, sprawdzić opinie internautów, spróbować zweryfikować jej autentyczność na forach i w mediach społecznościowych. Lepiej poświęcić nieco czasu na sprawdzenie strony, niż np. utracić dane na karcie płatniczej.

Bezpieczna rezerwacja noclegów online – o czym pamiętać?

Aby rezerwacja noclegów na wakacje była bezpieczna i nie skończyła się dla nas przykrymi niespodziankami, warto pamiętać o kilku aspektach:

  • Dokładnie czytajmy ofertę noclegu. W pierwszej chwili cena może wydawać się wyjątkowo atrakcyjna, ale na dole strony drobnym druczkiem napisane jest, że nie obejmuje np. sprzątania albo wymiany pościeli. Zawsze sprawdzajmy, co jest wliczone w cenę.
  • Sprawdźmy warunki i koszty rezygnacji z rezerwacji. Czasami plany urlopowe popsuje niespodziewana choroba, a niekiedy w ostatniej chwili decydujemy się na zmianę miejsca wakacji. Warto więc szukać noclegów z opcją bezpłatnego anulowania rezerwacji.
  • Zweryfikujmy położenie wybranego pensjonatu, panujące tam warunki itp. Czasami obiekty turystyczne kuszą pięknymi zdjęciami, które jednak nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Sprawdźmy opinie klientów w wyszukiwarkach i na forach internetowych, poszukajmy zdjęć zrobionych przez osoby, które odpoczywały w danym miejscu.
  • Zachowajmy ostrożność przy opłacaniu rezerwacji. Sprawdźmy, jakie formy płatności akceptuje dny pensjonat czy hotel, czy są to metody sprawdzone i zweryfikowane. Skontrolujmy, czy opłacenie rezerwacji ma miejsce na pewno na stronie banku/operatora, czy warunkiem płatności nie jest np. kliknięcie w dziwny link przesłany mailem albo SMS-em. Jeśli coś wyda nam się podejrzane, zrezygnujmy z transakcji.

Gdy rezerwacja noclegów kończy się oszustwem…

Czasem zdarza się, że z powodu nieuwagi albo pośpiechu podczas rezerwacji noclegów online padniemy ofiarą oszustwa – tracimy dane na karcie płatniczej albo przelewamy pieniądze nie na konto hotelu, ale na rachunek złodziei. Kluczową kwestią jest to, aby zgłosić taką sytuację na policję – nawet jeśli utracona kwota nie jest duża. Najgorsze, co można zrobić, to dać oszustom poczucie bezkarności i pozwolić na dalsze działanie.

Przykre konsekwencje może mieć dla nas nie tylko przelew środków np. na konto fikcyjnego hotelu, ale również kradzież danych z karty płatniczej – oszuści zyskują wówczas dostęp do wszystkich zgromadzonych na naszym rachunku środków. W takiej sytuacji kluczowe jest natychmiastowe zastrzeżenie karty płatniczej – można to zrobić przez działający 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu System Zastrzegania Kart Zastrzegam.pl, prowadzony przez Związek Banków Polskich. Wystarczy zadzwonić pod numer (+48) 828 828 828 – system automatycznie połączy nas z naszym bankiem, gdzie można będzie zastrzec kartę.

Przy zachowaniu zasad ostrożności rezerwacje noclegów online są naprawdę szybkie i wygodne – można dzięki nim zaplanować wakacje idealnie dopasowane do własnych potrzeb!