Strona główna Podróże Zamki i pałace w Czechach, które zwiedzisz jesienią i zimą

Zamki i pałace w Czechach, które zwiedzisz jesienią i zimą

0
Zamki i pałace w Czechach, które zwiedzisz jesienią i zimą

Zagęszczenie zamków w Czechach jest tak duże, że można je spotkać w niemalże każdym regionie! To stwarza niepowtarzalną okazję, aby odkryć i podziwiać te monstrualne zabytki architektury. Zamki i pałace w Czechach zachęcają do zwiedzania, także jesienią oraz zimą. To gotowy pomysł na wycieczkę po śladach dawnych twierdz, królewskich siedzib i rezydencji artystów!

Labirynt z innej epoki w pałacu Loučeň

Dawniej miejsce spotkań artystów, wśród których prym wiedli Marie von Hohenlohe, Raine Maria Rilke czy Bedřich Smetana. Dziś pałac Loučeň to fantastyczne miejsce do odpoczynku i zabawy. Wszystko za sprawą dziesięciu różnorodnych i ogromnych labiryntów, czekających na odważnych śmiałków! Dla gości przygotowano również kilka tras do zwiedzania z przewodnikami w strojach z dawnych epok.

Gotycki zamek Karlštejn z królewskimi skarbami

W murach zamku Karlštejn kryją się prawdziwe skarby! A przynajmniej tak było za czasów Karola IV, który wzniósł tę okazałą budowlę w 1365 roku. Od ponad 650 lat zamek Karlštejn góruje nad okolicą, strzegąc pobliskich miast, w tym również Pragi. Turyści mogą podziwiać tę popularną budowlę, także w sezonie zimowym i przekonać się, jakie skarby i tajemnice skrywa w sobie zamek Karlštejn.

Najznamienitsze, najrozleglejsze i najpiękniejsze zamki w Czechach

Kiedy do dyspozycji jest ponad 1000 zamków, trudno wybrać ten najlepszy. Można jednak pokusić się o prezentację tych budowli, które zasługują na szczególną uwagę. Bez wątpienia jest to pałac Hluboká nad Vltavou, inspirowany królewskim zamkiem Windsor w Anglii. Jego neogotycka bryła przypomina pałac z bajki, który zachwyca nie tylko turystów, ale również filmowców. Hluboká nad Vltavou uchodzi za najpiękniejszy zamek w Czechach.

Pałac Děčín to jeden z najważniejszych zabytków Czech i najznamienitszych zamków w kraju. Dawniej był siedzibą szlacheckich rodów, którzy chętnie gościli władców i takich artystów jak Fryderyk Chopin. Dla turystów otworzono nową trasę do zwiedzania, przedstawiającą dzieje rodu dawnych właścicieli.

Zamek Soviniec jest najrozleglejszy na Morawach, dumnie wznosząc się ponad okolicznymi wzgórzami. W zamku organizowane są imprezy kulturalne, pokazy szermierki i rzemiosł tradycyjnych oraz przedstawienia teatralne, i muzyczne.

Czeskie zamki z ekspozycjami dla dzieci i dorosłych

Wiele zamków w Czechach prezentuje turystom interesujące ekspozycje i wystawy, przedstawiające życie sprzed setek lat.

Zamek Helfštýn na Morawach Środkowych rokrocznie zaprasza kowali artystycznych z całego świata. Ponadto prezentuje niebywałą kolekcję urządzeń do tłoczenia monet oraz przedstawia dzieła kowalstwa artystycznego.

W Žďárze nad Sazavou mieści się interaktywne Muzeum Nowej Generacji, prezentujące rzeźby i dzieła malarskie z baroku. Turyści mogą również odbyć spacer z przewodnikiem, zwiedzając bazylikę, kaplicę czy prałaturę. Z kolei w pałacu Vsetín mieści się Muzeum Regionu Valašsko z trasami dla turystów, którzy chcą poznać tradycje ludowe.

Zamek Staré Hrady gromadzi natomiast tysiące unikalnych eksponatów, które przedstawiają życie ludu, mieszczan i szlachty za czasów panowania cesarza Franciszka Józefa I. Dla dzieci przygotowano natomiast bajkową ekspozycję oraz zabawy w poszukiwanie ukrytych komnat, skrzatów, czarownic i innych postaci z bajek.

Pałace w Czechach na jesienne i zimowe weekendy

Jesienne i zimowe dni sprzyjają wycieczkom, w których głównym punktem są okazałe zamki w Czechach z niezwykłą historią.

Zimowe weekendy to świetna okazja, aby zwiedzić pałac Lednice. Trasa wiedzie przez m.in.: bogato zdobione sale reprezentacyjne, salon myśliwski, bibliotekę i sypialnię. W sezonie zimowym otwarte będzie również Muzeum Zamkowe w Czeskim Krumlove. Turyści będą mogli przemierzyć zbrojownię, skarbiec i najstarszą część zamku, podziwiając unikalną ekspozycję przedmiotów codziennego użytku.

Neogotycki pałac Sychrov to dawna siedziba rodu Rohanów. W pięknym ogrodzie można podziwiać jesienny lub zimowy krajobraz, altanę arcyksięcia Rudolfa i ruiny zamku Artura. Rewelacyjnych wrażeń dostarcza również zamek Zbiroh, otoczony przez las. Goście skosztują tutaj średniowiecznej uczty, zaznają artystycznych uniesień oraz przespacerują się licznymi ścieżkami wśród pięknych okoliczności natury.

Niezapomnianych doznań jesienią i zimą daje również średniowieczny zamek Loket, który został usytuowany na skalnym występie. Otoczony rzeką Ochrzą i pięknymi widokami zachęca do kontemplacji i zgłębiania XII-wiecznych dziejów. Z kolei będąc w Pardubicach, warto zwiedzić tamtejszy zamek, w którym mieści się Muzeum Regionalne!

Zamki w Czechach to idealny pomysł na jesienno-zimową wycieczkę

Kiedy najpopularniejsze kurorty zimowe uginają się pod naporem turystów, odważ się zboczyć z utartego szlaku. Zmień wydeptaną trasę na nieuczęszczaną ścieżkę, na której poznasz najpiękniejsze pałace i zamki w Czechach. Dostarczą Ci one ogromnej wiedzy, przyjemności, rozrywki i odpoczynku! To doskonały pomysł na jesienno-zimową wycieczkę z przyjaciółmi, rodziną lub we własnym towarzystwie.

Więcej informacji turystycznych o Czechach: #VisitCzechRepublic